Karpacz, 3-5 września 2024 r.
Czas nowych liderów: razem kształtując przyszłość
Główny Partner Forum Ekonomicznego
3
Dni
350+
Debat
6000+
uczestników
Dyskutuje się na niej nie tylko o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. Międzynarodowy wymiar Forum Ekonomicznego daje szansę na to, aby zastępować stereotypy faktami, a opinie kształtować na podstawie rzeczowej wymiany poglądów.
Doświadczenia toczących się obecnie wojen, dotkliwej pandemii, szalejącej inflacji oraz różnego rodzaju kosztów transformacji energetycznej skłaniaja nas do bardziej przemyślanego i ostrożniejszego planowania przyszłości relacji na arenie międzynarodowej. Musimy zadbać o bezpieczną pryszłość, w której nadrzedną wartością będzie pokój, a głos wszystkich grup będzie słyszalny i szanowany, rozwój będzie równomierny, a dobrobyt nie będzie powodować szkód dla naszej planety. Nie możemy również zapomnieć o tym, by głos młodego pokolenia wybrzmiał w rozmowie na temat kształtu jutra. Jak powinnismy zatem zaplanować naszą bezpieczną i zrównoważoną przyszłość, w której jest miejsce da każdego? Na pewno powinnismy robić to razem, niezależnie od różnić i ponad podziałami. Jak tę piękną utopię zamienić w rzeczywistość? Postarajmy się wspólnie znaleźć odpowiedź na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Coroczną tradycją Forum Ekonomicznego jest wręczenie nagród dla Człowieka Roku, Firmy Roku oraz Organizacji Pozarządowej Roku. Na przestrzeni lat uhonorowanych tytułem Człowieka Roku Forum Ekonomicznego zostało wiele znamienitych postaci europejskiej polityki i gospodarki.
Największej i najważniejszej konferencji polityczno-gospodarczej w Europie Środkowej i Wschodniej
Najważniejsze opracowanie, które zostanie zaprezentowane podczas obrad XXXIII Forum Ekonomicznego to „Raport SGH i Forum Ekonomicznego 2024”. Raport Raport SGH i Forum Ekonomicznego to najpełniejsze naukowe opracowanie o stanie gospodarki w Polsce oraz krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Opisuje bieżące trendy i zjawiska społeczno-ekonomiczne. Liderom umożliwia podejmowanie efektywniejszych decyzji. Został opracowany przez ekspertów wiodącej uczelni ekonomicznej w kraju – Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, podzielony na 11 sekcji.
Dolny Śląsk jest nazywany sercem Europy. Region oddalony o około 300 km od Warszawy, Berlina czy Pragi jest doskonale skomunikowany. Dzięki świetnej lokalizacji i kadrze wykształconych pracowników przyciąga inwestorów i dynamicznie się rozwija. To tutaj na studentów z Polski i Europy czekają renomowane uczelnie i perspektywy zawodowe. Turystów przyciąga największa w kraju liczba sklasyfikowanych zabytków, najwięcej zamków i pałaców, dziedzictwo architektury przemysłowej czy najliczniejsze w kraju uzdrowiska. Dolny Śląsk to także region wyróżniający się pod względem poziomu innowacyjności w Polsce. O jego sile stanowi olbrzymi potencjał gospodarczy i edukacyjny, doskonałe zaplecze infrastrukturalne oraz wysoka jakość kapitału ludzkiego. Do wypracowania sukcesu regionu przyczynia się rozwój biznesu – Dolny Śląsk jest siedzibą wielu polskich i międzynarodowych firm. Lokalizacji nowych inwestycji sprzyjają Specjalne Strefy Ekonomiczne. Dolnośląska gospodarka to nie tylko dobrze rozwijający się przemysł, ale także wyspecjalizowane usługi finansowe czy outsourcingowe. Istotnym obszarem jest również „zielona gospodarka”. Intensywny rozwój gospodarczy na terenie Dolnego Śląska jest nastawiony na nowe technologie, sprzyjające racjonalnemu korzystaniu z zasobów środowiska naturalnego. Dolny Śląsk inwestuje w gospodarkę niskoemisyjną, uwzględniającą zarówno zwiększenie roli odnawialnych źródeł energii, jak i technologii efektywnych energetycznie w procesach produkcyjnych i budownictwie. Dolny Śląsk to kraina różnorodności, w której każdy znajdzie przestrzeń dla siebie. Niesamowite góry – Sudety, tajemnicze podziemia, Szlak Zamków Piastowskich, Kraina Wygasłych Wulkanów, Stawy Milickie, będące największym kompleksem stawów rybnych w Europie, Dolnośląski Szlak Piwa i Wina, to tylko niektóre atrakcje. Najważniejsi są jednak mieszkańcy, słynący ze swojej otwartości i gościnności, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Mozaika kultur, zwyczajów i tradycji tworzy na Dolnym Śląsku klimat, dzięki któremu każdy czuje się tu jak w domu, a infrastruktura i atrakcyjność regionu sprawiają, że mieszkańcy wiążą swoją przyszłość właśnie z tym miejscem. Tutaj chcą się rozwijać – edukować, pracować i inwestować.
Karpacz to znana miejscowość leżąca u stóp Karkonoszy i ich najwyższego szczytu – Śnieżki. Dominującą funkcję pełni w nim oczywiście turystyka. Dzięki wybitnym walorom, atrakcjom turystycznym i odpowiedniemu zagospodarowaniu, miasto co roku odwiedza ponad trzy miliony turystów. Magnesem przyciągającym do Karpacza jest z pewnością jego położenie, ale także to słynne „coś” czyli atmosfera miejsca, którą tworzą gościnni i aktywni mieszkańcy oraz sami turyści.Miasto oferuje bardzo dobre warunki do spędzania czasu wolnego. Na terenie gminy przebiega blisko 100 km oznakowanych szlaków turystycznych pozwalających odkrywać jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów naszego kraju. Odpowiednie ukształtowanie terenu i przychylny klimat umożliwiły także utworzenie licznych stoków i wyciągów narciarskich, dzięki którym Karpacz stał się znanym ośrodkiem zimowym.
Hotele Gołębiewski sieć hoteli 4 i 5 gwiazdkowych z wieloletnią tradycją, znaną marką i ugruntowaną pozycją na rynku usług hotelarskich. W skład sieci wchodzą hotele zlokalizowane na Mazurach – Mikołajki, w górach Karpacz i Wisła, na terenie zielonego Podlasia – Białystok i wkrótce nad morzem – Pobierowo. Hotele dysponują komfortowo wyposażonymi pokojami oraz apartamentami. W każdym z hoteli są bogate zaplecza restauracyjne, rozbudowana strefa rekreacyjna oraz centra konferencyjne.
Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu to jedno z najdynamiczniej rozwijających się lotnisk w Europie. Pasażerowie mogą w sezonie Lato 2023 korzystać z atrakcyjnej siatki połączeń m.in. do największych hubów europejskich tj. Amsterdam, Zurych, Frankfurt, Monachium i Warszawa, od listopada 2023 r. do Seulu, a od kwietnia 2024 roku do Helsinek. Dużym powodzeniem cieszą się tanie loty na południe Europy (m.in. do Chorwacji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii) oraz urozmaicona oferta lotów czarterowych. Szeroki wybór połączeń, nowoczesny terminal, sprawna obsługa i dobry dojazd sprawiają, że pasażerowie chętnie latają z Wrocławia, co potwierdzają wielokrotnie przyznawane przez nich nagrody m.in. Business Traveller Award dla najlepszego regionalnego lotniska biznesowego w Polsce. W 2022 roku lotnisko obsłużyło blisko 2,9 mln pasażerów. Prognoza na rok 2023 pokazuje, że wielkość ruchu pasażerskiego przekroczy poziom z rekordowego do tej pory roku 2019 i zbliży się do 3,9 mln pasażerów.
Wrocław to stolica Dolnego Śląska i największe miasto regionu. Jest to centrum życia gospodarczego, kulturalnego i turystycznego. W mieście znajduje się wiele zabytków, w tym wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Hala Stulecia. Wrocławskie zoo, a zwłaszcza Afrykarium, przyciąga co roku tysiące gości. We Wrocławiu działa ponad 30 wyższych uczelni. Swoje siedziby mają tu światowe koncerny i centra rozwojowo-badawcze. Wrocław został wybrany Europejską Stolicą Kultury na rok 2016.
Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o. to instytucja powołana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w celu wspierania działalności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w naszym regionie. Pomagamy sektorowi MŚP na wiele sposobów – m.in. oferując korzystne pożyczki na rozwój i inwestycje, realizując projekty aktywizacyjne związane z rynkiem pracy czy doradzając w skutecznym prowadzeniu działalności biznesowej za granicą.
Przez trzydzieści lat organizacji Forum Ekonomicznego udało nam się stworzyć przestrzeń do dialogu, która dzięki swojemu niepowtarzalnemu klimatowi stała się jednym z najchętniej odwiedzanych przez elity polityczno-go-spodarcze miejsc w Europie. – Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego
26 grudnia, 2024
Wypowiedź ekspercka: STEM uczy młodych, jak rozwiązywać problemy
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Macieja Boguckiego, jednego z inicjatorów Forum Ochrony Zdrowia oraz przyjaciela Forum Ekonomicznego
Forum AI jednym z najważniejszych wydarzeń Forum Ekonomicznego w Karpaczu
Narzędzia dostępności