Ranking to analiza kondycji finansowej wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, od 2017 r. jest cyklicznie przygotowywany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich. Został on opracowany na podstawie sprawozdań finansowych składanych przez JST przy współpracy z niezależnymi, renomowanymi instytucjami: Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie (w latach 2017-2019) i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu (w latach 2020-2023).
Wskaźniki oceny Jednostek Samorządu Terytorialnego
1. Udział dochodów własnych w dochodach ogółem 2. Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem 3. Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem 4. Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń 5. Udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń 6. Relacja zobowiązań do dochodów ogółem 7. Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących
„W pracach przy sporządzaniu rankingu wzięli udział naukowcy, którzy są wybitnymi przedstawicielami w dziedzinie finansów i pracują na największych uniwersytetach w Polsce. Ich autorytet daje pewność, że dokument jest najlepszym podsumowaniem prac samorządowców w ostatnich latach.”
„Autorzy rankingu prześledzili polskiego samorządu, definiując wcześniej siedem kluczowych wskaźników. Zwrócono więc uwagę między innymi na udział dochodów własnych badanych samorządów w ich dochodzie ogółem, wielkość wydatków inwestycyjnych, udział środków europejskich w wydatkach ogółem i zadłużenie samorządów.”
Narzędzia dostępności