Ochrona środowiska i polityka klimatyczna stanowią aktualne wyzwanie w stosunkach polsko-czeskich, przede wszystkim z uwagi na założenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej do 2030 r., długoterminową strategię do 2050 r. Istotną kwestią w stosunkach polsko-czeskich jest problematyka ochrony środowiska, przede wszystkim w regionach przygranicznych. Celem forum jest stworzenie reprezentantom samorządu, instytucji państwowych, biznesu oraz ekspertom organizacji pozarządowych z Polski i Czech możliwości dialogu i wymiany poglądów na kwestie związane z polityką klimatyczną, gospodarką, ekologią i ochroną środowiska. Uczestnicy forum będą dyskutowali o tematach związanych z transformacją energetyczną, zrównoważonym rozwoju przemysłu, współpracy w zakresie ochrony środowiska, wspólnych Polsko-Czeskich wyzwaniach związanych z polityką klimatyczną oraz o Zielonym Ładzie. Wspólna dyskusja pozwoli na określenie wyzwań, które stoją przed Pragą i Warszawą oraz ułatwi wypracowanie wspólnych stanowisk. Forum Ekonomiczne jest platformą do wymiany poglądów oraz miejscem spotkań liderów samorządowych, elit politycznych oraz przedstawicieli władz regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, samorządu, organizacji pozarządowych i biznesu.
5 grudnia, 2024
Publikacja: Stosunki polsko-czeskie: wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kluczowym priorytetem do 2050 roku
Forum Polska-Czechy – 8 wrzesień 2022 roku – podsumowanie
Relacja z webinarium: „Polityka energetyczna Polski i Czech do 2050 r.“
Eksperci z Czech i Polski przygotowali podcasty na tematy związane z transformacją energetyczną, zrównoważonym rozwojem przemysłu, współpracą w obszarze ochrony środowiska oraz wspólnymi wyzwaniami dot. polityki klimatycznej i doświadczeniami w obszarze polityki Europejskiego Zielonego Ładu. Podcast nr 1: Krzysztof Księżopolski – ekspert w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego, Szkoła Główna Handlowa, Polska Podcast nr 2: Michal Hrubý – badacz, Europeum – Instytut Polityki Europejskiej, Czechy Podcast nr 3: Michał Godlewski – dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Instrumentów Rozwojowych, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Polska Podcast nr 4: Jiří Dlouhý – prezes, Społeczeństwo na rzecz zrównoważonego życia (STUŽ), Czechy Podcast nr 5: Wojciech Jasiński – Akademia Kadr Europejskich, Polska Daniel Czyżewski – redaktor, Energetyka24, Polska
Celem zadania publicznego jest stworzenie reprezentantom samorządu, instytucji państwowych, biznesu oraz ekspertom organizacji pozarządowych z Polski i Czech możliwości dialogu i wymiany poglądów na kwestie związane z polityką klimatyczną, gospodarką, ekologią i ochroną środowiska. Wspólna dyskusja pozwoli na określenie wyzwań, które stoją przed Pragą i Warszawą oraz ułatwi wypracowanie wspólnych stanowisk. Cel będzie realizowany poprzez przeprowadzenie debat w formie online oraz w formie stacjonarnej w ramach międzynarodowej konferencji Forum Ekonomiczne. Webinar na temat przyszłości polityki energetycznej przyczyni się do wzmocnienia świadomości o aktualnych problemach związanych z transformacją energetyczną i ochroną środowiska. Publikacja oraz podcasty przygotowane przez ekspertów z Polski i Czech doprowadzą do popularyzacji wiedzy na temat polityki klimatycznej.
Projekt finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Forum Polsko-Czeskie 2022”.
Nazwa zadania: Webinar „Polityka energetyczna Polski i Czech do 2050 r.”
Opis zadania: Webinar online dotyczący przyszłości polityki energetycznej w Polsce i w Czechach będzie stanowił wstęp do ścieżki tematycznej pt. Aktualne wyzwania polityki klimatycznej w Polsce i w Czechach.
Wysokość dotacji: 60 000,00 zł; Całkowita wysokość dotacji: 60 000,00 zł „Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP”.
Narzędzia dostępności