Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Enoturystyka – najszybciej rozwijająca się gałąź światowego przemysłu turystycznego

XXXI Forum Ekonomiczne

Moderator zaczął od powitania wszystkich na pierwszej debacie poświęconej kwestii turystyki winiarskiej i przedstawił po kolei panelistów.

Pani Poseł zaczęła od kwestii ustawy, mającej ułatwić małym producentom wina produkcję bez jakichś skostniałych ograniczeń. Jedną z barier nie do przekroczenia był zakaz bezpośredniej sprzedaży alkoholu – tylko przez hurtowników – i w ustawie udało się to zmienić. 2 sprawa – to, że można było tylko 10 tysięcy litrów rocznie produkować, teraz ta liczba dochodzi do 100. Ograniczenia administracyjne, cała biurokracja została przeniesiona na elektroniczne tory ułatwiając i przyśpieszając wszystkie niezbędne procesy rejestracyjne o kilka razy.

Pani Poseł podkreśliła, że ustawa sprzyja dynamicznemu rozwoju gałęzi enoturystyki.

Pani Justyna Grzybek wypowiedziała się na temat promocji enoturystyki. Powiedziała, że jesteśmy dopiero w początku i właściwie mamy jeszcze za mało winnic, ale stwierdziła, że pozytywnie patrzę na rozwój enoturystyki, ponieważ po wydaniu tej ustawy jesteśmy na dobrej drodzy. Z kolei marketing i promocja dopiero się zaczynają – dopiero wybudowujemy strategię promocji zagranicznej, szykujemy przedstawicieli i kampanie reklamowe.

Kolejny głos dostała Pani Karolina. Ona stwierdziła, że jednym z głównych problemów promocji i rozwoju enoturystyki jest brak pewnej świadomości co do przedmiotu promocji: na przykład kwestii organicznych win, zielonego marketingu, nawet zrównoważonego rozwoju rolnictwa, czyli właściwie – brakuje pracy u podstaw. Poza tym znówże mamy bardzo małe nakłady w porównaniu z produkcją Niemiec czy Francji i nie możemy na razie wytrzymać rywalizacji, jest też różnica cenowa produkcji – polskie wina nawet bez certyfikacji są średnio droższe od europejskich i to odpycha konsumentów.

Gałąź jest zupełnie nowa i na razie nie udaje się nam osiągać stabilne wyniki winobrania, każdy urodzaj jest zupełnie różny. Głos zabrał również przedstawiciel Dolnego Śląsku, stwierdzając, że widzi dynamiczny rozwój branży winiarskiej w Polsce: kilka lat temu winnic w Polsce było kilka tuzinów, dzisiaj z kolei setki – przede wszystkim dzięki wzrostu poziomu edukacji zarówno winiarzy jak i konsumentów. W odróżnieniu od tego co było kilka lat temu teraz są rozbudowane szlaki winiarskie w Polsce, powstało dużo placówek, również rozwija się cała infrastruktura wokół turystyki winiarskiej, więc, jak optymistycznie stwierdził: jest to rozwój na skalę astronomiczną.

Dalej prelegenci przeszli do zawziętej dyskusji, z której wypłynęły między innymi takie ciekawostki jak ilość zarejestrowanych winiarzy w Polsce – około tysiąca. Wybrzmiało również zdanie o możliwości wprowadzania edukacji winiarskiej na poziomie ogólnego wykształcenia oraz na poziomie zawodu: wprowadzanie winiarstwa jako przedmiotu w szkołach zawodowych, rolniczych, na uczelniach.

Jak to streściła Pani Poseł: wino z człowiekiem jest od zawsze, poczynając jeszcze od czasów biblijnych, więc musimy zdawać sobie sprawę z tego, czym ono jest. Natomiast w tym rozwoju jest też pewien minus: w ostatnich czasach bardzo wzrosło spożycie alkoholu i dochodzi do spektakularnych wymiarów w postaci niemalże 80 litrów piwa na głowę i 10 litrów wina.

Ogólnie podsumować panel można szeregiem faktów: obserwujemy dynamiczny rozwój branży, zaczynamy przymierzać się do myśli o rywalizacji z europejskimi producentami, powstają projekty rozwoju branży na poziomie zawodowym, ale najważniejsze jest stwierdzenie Pani Poseł: wino powinno łączyć się z mądrością, a nie zaś być tylko trunkiem do dobrej zabawy. Gdy się wykształci taka świadomość – polskie winiarstwo prawdziwie rozkwitnie zarówno na poziomie lokalnej konsumpcji jak i światowej sławy.

Moderator:

Daniel Bijata, Konsultant, Stowarzyszenie „Dla Miasta”, Polska

Paneliści:

Teresa Pamuła, Poseł, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Polska
Justyna Grzybek, Prezes, Polish Wine, Polska
Nestor Kościański, Członek Zarządu, Koło Wina Sp. zo.o., Polska
Karolina Pruchniewicz, Prezes, Stowarzyszenie we&waste, Polska

Skip to content