Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Budowanie innowacji poprzez współpracę nauki, biznesu i JST

IX Europejski Kongres Samorządów Najnowsze informacje

Nowoczesne technologie coraz częściej są obecne w jednostkach samorządu terytorialnego. Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że e-usługi w lokalnych urzędach nie budzą już zdziwienia mieszkańców. Mimo to wciąż stanowią wyzwanie dla urzędników. W jaki sposób nauka i biznes mogą wspierać JST w wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań?

Nad tym oraz pokrewnymi pytaniami pochylili się uczestnicy debaty „Budowanie innowacji poprzez współpracę nauki, biznesu i JST”, która odbyła się w ramach IX Europejskiego Kongresu Samorządów. 

Moderator:

Mirosław Łukasiewicz, Senior Research Advisor, JP Weber, Polska

Paneliści:

Katarzyna Chojecka, Dyrektor ds. Relacji Rządowych, Cisco Systems Poland, Polska

Ewa Kraus, Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych, Akademia Humanitas, Polska

Jan Strzeżek, Szef Gabinetu Politycznego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska

Rozpoczynając panel moderator Mirosław Łukasiewicz z firmy JP Weber stwierdził, że skuteczny rozwój innowacji i transformacji cyfrowej w sektorze publicznym może zajść tylko dzięki współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego a prywatnymi firmami.

Katarzyna Chojecka reprezentująca firmę Cisco Systems Poland odnosząc się do współpracy sektora prywatnego z samorządem wskazała, że firmy pracują nie tylko komercyjnie, ale również pilotażowo. 

„Współpracujemy z uniwersytetami, szkołami, tworzymy kursy dla pracowników samorządowych w różnych miastach. Razem z Polską Policją stworzyliśmy też pojazd, który służy jako mobilny komisariat” – wymieniła Chojecka. Dodała jednak, że takimi rozwiązaniami są zainteresowane głównie duże miasta. W imieniu Cisco Systems stwierdziła, że firma chciałaby wyjść z nowoczesnymi rozwiązaniami również do mniejszych samorządów.

Ewa Kraus, prodziekan z Akademii Humanitas omówiła problematykę rozwoju innowacji w samorządach z perspektywy świata akademickiego. Podkreśliła, że Akademia Humanitas od początku swojego istnienia stawiała na innowacyjność w edukacji i tą innowacyjność chce stosować też w lokalnych samorządach.

„W poprzednich latach uczelnia realizowała kilkadziesiąt projektów, które wychodziły do lokalnych samorządów, na przykład Eksperci Programowania” – wspomniała.

Uczelnia, którą reprezentuje prodziekan Ewa Kraus stawia na rozwój nowoczesnych technologii i umiejętności także wśród kadry akademickiej.

„3 lutego otworzyliśmy na uczelni laboratorium VR i nowych technologii. Chcemy wykorzystywać nowe technologie w badaniach naukowych i szkolimy w tym naszych wykładowców” – wyjaśniła prodziekan.

W dalszej części panelu głos ponownie zabrała Katarzyna Chojecka. Stwierdziła, że samorządy coraz częściej oczekują bezpiecznej sieci. Po rozmowach z urzędnikami przekazała, że samorządowcy są zainteresowani nowoczesnymi rozwiązaniami służącymi chociażby do kontaktu zdalnego, zwłaszcza w kontekście rozwoju e-usług. Obecnie samorządowcy poszukują narzędzi, które będą nie tylko proste i intuicyjne, ale przede wszystkim bezpieczne, gdyż obawy wciąż im towarzyszą.

„Podstawą jest edukacja. Świadomość samorządowców jest, ale brakuje specjalistów i jest strach przed nowymi rozwiązaniami” – wyjaśniła Chojecka.

Głos w panelu zabrał też Jan Strzeżek z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Podkreślił, że obecnie funkcjonuje wiele innowacyjnych rozwiązań takich jak sieć badawcza Łukasiewicz czy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, które mogą wspierać samorządy we wdrażaniu nowych technologii.

„Fundamentalną rzeczą jest to, żeby rozmawiać z samorządem i współpracować” – wyjaśnił Strzeżek

Skip to content